loader image

koncentracja i pamięć – nauka języków

21.01.2019

Dziś Blue Monday, najsmutniejszy podobno dzień w roku, kiedy zdajemy sobie sprawę, że „Nowy Rok, nowa ja”, znów nie wypaliło 😀

Jednym z najczęstszych niezrealizowanych noworocznych postanowień jest nauka języka obcego. Na blogu przepis na roll-on, który może pomóc w nauce języków, czy w ogóle każdą pracę wymagającą koncentracji, skupienia, logicznego myślenia i dobrej pamięci.

Ziołem kojarzonym z pamięcią w wielu kulturach jest rozmaryn (który jest jednym z lepszych olejków na wszelkie problemy z wątrobą, więcej tu https://margoterapia.pl/2019/01/03/kapsulki-odchudzajace/)

W starożytnym Egipcie, gałązki palono jak kadzidło i umieszczano w grobach faraonów aby pomóc im przywołać dawne życie. Dla Greków i Rzymian był symbolem lojalności, śmierci, pamięci właśnie i nauczania szkolnego. Przy różnych uroczystościach, składaniu przysiąg (np. śluby), noszono girlandy i opaski z rozmarynu, jako znak zaufania i trwałości.  Ta tradycja przetrwała przez wieki w Europie, gdzie gałązki rozmarynu ofiarowywano gościom jako znak miłości i przyjaźni. Na pogrzebach palono rozmaryn, aby pomóc zmarłym i zachować o nich pamięć wśród żywych. Powszechnie ceniono jego właściwości zwiększające koncentrację i pamięć (Ofelia w Hamlecie :oto rozmaryn, ku pamięci”)

Uważano też, że przynosi powodzenie i wzmacnia ochronę przed czarami.

Medycyna chińska przyczynę problemów z zapamiętywaniem widzi w kłopotach z wątrobą. W ajurwedzie zaniki pamięci związane są z szóstą czakrą. W Hunie (hawajskim systemie religijnym) za pamięć odpowiada tzw. niższe ja, które w zależności od zgodnego współdziałania ze sobą niższego i świadomego ja dostarcza racjonalnemu umysłowi zgromadzonego w pamięci materiału.

Funkcjonowanie pamięci, jej działanie i figle jakie nam płata, fascynowały ludzi od dawna. Platon uważał, że wynalazek pisma jest szkodliwy dla pamięci, bo daje nam podporę i rozleniwia umysł. Mnemonika, czyli sztuka pamięci, jest fascynująco opisana w książce Frances Yates pod takim właśnie tytułem. Autorka przedstawia niezwykłe budowle jakie wznosili w myślach ludzie od starożytności do renesansu, jak zmieniało się pojmowanie pamięci i jej wpływ na sztukę, naukę i architekturę.

Przepis roll-on wzmacniający pamięć i koncentrację

Do butelki roll-on 10 ml dodajemy:

6  kropli olejku eterycznego bazylii tropikalnej (basilicum ocimum)

6 kropli olejku eterycznego mięty pieprzowej (mentha piperita),  

 6 kropli olejku eterycznego kolendry (coriandrum sativum),

6 kropli olejku etereycznego cytronelli (cimbopogon nardus),

6 kropli olejku eterycznego rozmarynu (rosmarinus officinalis)

Dolewamy do pełna olejem roślinnym, np. ryżowym, winogronowym, jojoba.

Sposób użycia: odrobinę mieszanki nałożyć na nadgarstki, zgięcie w łokciach, można też odrobinę na czoło między oczami, pod nos lub na okolice wątroby.

Niewskazane dla kobiet w ciąży i dzieci do lat 8.

 

Co do nauki języków obcych, na początek warto się zastanowić, dlaczego chcemy się nauczyć danego języka. Ogólniki typu „może przyda mi się kiedyś w pracy” nie pomagają w motywacji ani wybraniu sposobów nauki, które powinniśmy dostosować do naszego celu. Jeśli chcecie po prostu dogadać się w restauracji na wakacjach, nie musicie godzinami wkuwać gramatyki, która jest Wam niezbędna, jeśli czeka Was matura lub inny egzamin. Jeśli chcecie np. czytać książki, bez bogatego zasobu słownictwa i znajomości deklinacji i koniugacji (jeśli występują w danym języku) będzie Wam ciężko. Jeśli w pracy musicie pisać służbowe maile, warto zwrócić uwagę na ortografię i czytać branżowe czasopisma w tym języku, aby być na bieżąco ze zwrotami i słowami, których na zwykłych kursach ogólnych się nie nauczycie.

Warto też rozpoznać, co jest naszą słabą stroną i jak można temu zaradzić. Jeśli brakuje Wam silnej woli, aby samemu sięgać po podręcznik, warto zapisać się na kurs, wtedy będziecie zmuszeni na niego iść. Jeśli macie problem z nauczeniem się wymowy, pomocne jest uczenie się piosenek – wtedy za jednym zamachem uczycie się słów, wymowy, płynności języka. Gdy Waszym problemem jest stres przy mówieniu – w domu wszystko wiecie, a kiedy macie zapytać o drogę, zapominacie jak jest dzień dobry? Wtedy warto trenować sobie w myślach takie podstawowe rozmowy, nawiązać znajomości internetowe, aby ćwiczyć myślenie i reagowanie na bieżąco w danym języku (tylko nie podawajcie swoich danych nieznajomym :D)  Dla mnie zawsze największym problemem było uczenie się słówek, bo nie cierpię siedzieć i wkuwać na pamięć, nudzi mnie to.  Wszystkim którzy mają podobnie, polecam płyty  Słownictwo Profesor Henry, Pedro itd. firmy Edgard. Jak dla mnie są genialne, mają autorski system powtórek, a ćwiczenia pomagają za jednym zamachem nauczyć się wymowy, pisowni i zastosowaniu w zdaniach.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Publikowane informacje mają jedynie charakter informacyjny i nie mogą zastępować konsultacji z lekarzem lub z farmaceutą. W żadnym razie nie wolno wykorzystywać ich do stawiania diagnozy lekarskiej w przypadku jakiejś choroby czy problemu zdrowotnego. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Przedstawione przepisy nie mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych

#naukajęzyków #pamięć #memory #rozmaryn #aromaterapia #aromazone #mazidła #nauka #postanowienianoworoczne #aromatherapy #romarin #rosemary #cytronella #bazyliatropikalna #basiltropical #kolendra #coriander #miętapieprzowa #mint #essentialoil #problemyzpamięcią

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *