loader image

Piękna pogoda trwa…

M z dzisiejszej wyprawy do lasu wrócił cały pogryziony przez komary, których jest plaga, jak donoszą wszystkie serwisy informacyjne.

Komary uprzykrzają życie, a ugryzienie przez kleszcza wiadomo może skończyć się poważnymi chorobami.

Ten spray przetestowałam w miejscu na Mazurach, gdzie kleszczy było  zatrzęsienie, nie trzeba było wchodzić do lasu, łaziły sobie po trawie i wskakiwały na człowieka i psiaka…

Margoterapia - Aromaterapia energetyczna
 

Na komary najczęściej stosowany jest olejek cytronelli , który oprócz właściwości odstraszających owady sprawdza się też w dezodorantach, preparatach przeciwreumatycznych, ma działanie antygrzybiczne, antybakteryjne.


polecany jest też olejek eukaliptusu cytrynowego (eucalyptus citriodora), którego głównym składnikiem aktywnym jest tak samo jak w cytronelli cytronellal, którego zawiera ok 70%. To wyabstrahowany z niego składnik jest głównym aktywnym w nowej serii Pranarom na komary.

olejek geraniowy (pelargonium graveolens) też skutecznie odstrasza skrzydlatych intruzów.

Olej roślinny neem (melia azadirach) znany jest z swoich odstraszających owady właściwości, polecany jest też przeciwko pchłom, szkodnikom roślin itp. w Indiach, kraju swojego pochodzenia, jest stosowany jako naturalny oprysk upraw. jest polecany do pielęgnacji cery trądzikowej, zakażonej gronkowcem i innymi bakteriami. Jedyny jej minus to okropny zapach, jak dla mnie skrzyżowanie popsutej cebuli i popsutej wędzonej ryby.. uhh… ale na szczęście cytronella zabija ten odór

olej andiroba ma właściwości przeciwzapalne, wspomaga leczenie reumatyzmu, ale też wg Aroma Zone właściwości odstraszające kleszcze.

aby połączyć oleje z wodą, użyłam gelisucre, emulgatora do emulsji na zimno. w tej ilości, powoduje połączenie składników, nie tworząc kremu. przed każdym użyciem spray trzeba wstrząsnąć.

proporcje na 100 g

Faza

Składnik

%

G

A

Andiroba olej

5

5

A

Neem olej

5

5

A

Cytronella OE

1

1

A

Eukaliptus cytrynowy OE

0,3

0,3

A

Geranium rosat OE

0,3

0,3

A

Drzewo różane OE

0,3

0,3

A

Gelisucre

1

1

B

Woda

87

87

B

Cos gard

0,6

0,6


wykonanie bardzo proste – do zlewki wkładamy składniki fazy A, mieszamy, dodajemy wodę i konserwant, przelewamy do naszej buteleczki i zabieramy ze sobą na spacer 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *