loader image

naturalne sprzątanie – co warto mieć w domu

8.03.2018

Margoterapia - Aromaterapia energetyczna
 
Środki czystości

Dokładny skład preparatów do czyszczenia rzadko jest oznaczony na opakowaniu. Produkty te są źródłem zanieczyszczeń środowiska. Napakowane syntetycznymi detergentami, dodatkami nie biodegradowalnymi, zapachami chemicznymi i alergizującymi, są szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Różne składniki antybakteryjne też kumulują się w środowisku i wg niektórych badań są odpowiedzialne za powstawanie nowych szczepów bakterii i wirusów odpornych na ich działanie, a także problemów z odpornością, zwłaszcza lawinowy wzrost alergii.

Na szczęście, można wyczyścić dom bez tych szkodliwych produktów, z składnikami mniej agresywnymi dla zdrowia i środowiska, które są równie skuteczne.
Margoterapia - Aromaterapia energetyczna
 

Niezbędniki

·         Soda oczyszczona (wodorowęglan sodu)  – odtłuszcza, czyści, odplamia, delikatnie wybiela, dezodoryzuje, neutralizuje kwasy, zmiękcza wodę, odgrzybia,

Do czego używać?

– czyścić kuchenkę, piekarnik, lodówkę, zlew

– odplamiać ubrania przed praniem

– usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki, kosza na śmieci, samochodu, butów, posłania psa

Nie używać na aluminium  i powierzchnie woskowane

·         Soda kalcynowana (węglan sodu) – mocniejsza wersja sody oczyszczonej. Bardziej zasadowa = bardziej odtłuszcza, przydatna do czyszczenia bardzo brudnych powierzchni.

Czyścić piekarnik, grilla

Myć podłogi, kafelki,

Namaczać pranie,

Usuwać lakier, farby…

Nie używać na powierzchnie z aluminium, woskowane, malowane lub lakierowane

·         Nadwęglan sodowy („woda utleniona w proszku”)

Zwłaszcza używany do wybielania i odplamiania ubrań, czyści i dezynfekuje. W kontakcie z tlenem wytwarza „aktywny tlen”.

– odplamia, wybiela

– dezynfekuje, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo

– niszczy brzydkie zapachy

– odtłuszcza, czyści dokładnie

·         Mydło

-czyści i odtłuszcza, biodegradowalne

Płyn do mycia naczyń, czyszczenie podłóg, pranie

·         Kwasek cytrynowy – usuwa kamień i nabłyszcza powierzchnie

– zakwasza, odkamienia, w połączeniu z sodą oczyszczoną tworzy pianę czyszczącą

Kwasy mogą być szkodliwe dla marmuru, kamienia

Kwasek cytrynowy może być drażniący, używać w rękawiczkach, unikać kontaktu z oczami, nie wdychać.

Nie wdychać wyziewów

·         Olejki eteryczne

Oczyszczają, dezynfekują, perfumują, działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, jako repelenty owadów

 

Margoterapia - Aromaterapia energetyczna
 

 

 

 

 

 

 

9 komentarzy

 1. ossinska

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

  Odpowiedz
 2. Marta Wiśniewska

  Ja u siebie w domu od zawsze stosuję środki czyszczące od https://www.leifheitsklep.pl i nie zamierzam ich zamieniać na żadne inne. Moim zdaniem jest to bardzo dobra jakość środków jaki narzędzi pomagających w sprzątaniu. Czynności te od razu stają się łatwiejsze i bardziej przyjemne.

  Odpowiedz
 3. Monika Zawadzka

  Mam momenty że znajduję chwilę na to, aby zabrać się za posprzątanie własnego mieszkania. Jednak są momenty kiedy nie mam sił, lub mam trochę mało czasu. Dlatego postanowiłam położyć przed drzwiami wejściowymi do mojego mieszkania wyjątkową wycieraczkę zewnętrzną https://www.alumatex.pl/produkty/wycieraczki-zewnetrzne/ aby ściągała jak najwięcej brudu z butów ludzi wchodzących do mieszkania.

  Odpowiedz
 4. Mateusz Domański

  Samo sprzątanie jest oczywiście bardzo ważne i pewnie należy mieć odpowiednie środki chemiczne do tego, aby w naszym domu było czysto. Jednak jak ja zauważyłem, że odkąd mam specjalny oczyszczacz powietrza zdrovi, to również od razu jest mniej kurzu w moich pomieszczeniach.

  Odpowiedz
 5. Anna Grzelak

  Oprócz oczyszczacza warto jest też zaopatrzyć się w urządzenia do nawilżania powietrza np. https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza. Dobrze nawilżone powietrze wolne jest od brzydkich zapachów, a także patogenów oraz szkodliwych substancji chemicznych. Warto dlatego zadbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach i cieszyć się zdrowym oraz czystym powietrzem.

  Odpowiedz
 6. natkar

  Sprzątanie to dla mnie duże wyzwanie i dla moich pracowników także. Wiem, że mogę sprzątanie biur kraków zamówić i że firma Moppy bez wątpienia przyjedzie, ale nie wiem, czy to jest sens. Mimo wszystko należy zadbać o to, by wszystko dobrzr wyglądało.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *